xGalaBallroom_760x335.jpg.pagespeed.ic.O

The 47th International Emmy Awards Winners Released..! 

New York, NY (SMI-ENTERTAINMENT,11.25.19)– The International Academy of Television Arts & Sciences announced today the winners of its 47th annual edition in 11 categories, where 44 nominees competed from 21 countries on its annual International Emmy Awards ceremony gala hosted hosted by Ronny Chieng at The New York Hilton Hotel in New York City.

NTERNATIONAL EMMY® AWARDS GALA honors the World’s Best Television

each year, where leading television producers from around the world showcase their programming and compete to be recognized at the prestigious International Emmy® Awards Gala in New York City.

In addition of selecting the winners in 11 categories, The International Emmy awards paid tribute this year with special awards to the Game of Thrones creators David Benioff & D.B. Weiss with the 2019 INTERNATIONAL EMMY® FOUNDERS AWARD. Also renowned American news anchor  Christine Amanpour was honored as well and received the 2019 International Emmy Directorate Award.

The 44 Nominees  that cpmpeted this year for the Internatiuonal Emmy came from: Argentina, Australia, Belgium, Brazil, Canada, Colombia, Finland, France, Germany, Hungary, India, Israel, the Netherlands, Portugal, Qatar, Singapore, South Africa, South Korea, Turkey, the United Kingdom & the United States. 

 

 

2019 International Emmy® Awards Winners are:

Arts Programming

Dance or Die              WINNER    
A Witfilm / NTR
Netherlands

 

John and Yoko: Above Us Only Sky
Eagle Rock Films

United Kingdom

 

Michel Legrand, Sans Demi-Mesure
(Michel Legrand, Let the Music Play)
Cinétévé / Arte

France

Ópera Aberta – Os Pescadores de Pérolas
HBO Latin America / O2 Filmes

Brazil 

 

Best Performance By An Actor

 

Haluk Bilginer in Şahsiyet (Persona) WINNER
Ay Yapim
Turkey

Christopher Eccleston in Come Home
Red Production Company / BBC

United Kingdom

 

Raphael Logam in Impuros (Impure)
Fox Networks Group Latam-Brazil / Barry Company

Brazil

Jannis Niewöhner in Beat
Amazon Studios / Hellinger / Doll Filmproduktion / Warner Bros. Film Productions Germany / Pantaleon Films

Germany 

 

 

Best Performance By An Actress


Radhika Apte in Lust Stories
Skywalk Films / Flying Unicorn Entertainment / RSVP / Netflix

India

Jenna Coleman in The Cry
Synchronicity Films / BBC One / ABC / Creative Scotland / December Media PTY Ltd / Film Victoria / Sunbird Media Ltd

United Kingdom

 

Marjorie Estiano in Sob Pressão (Under Pressure) – Season 2
Globo / O2 Filmes

Brazil

Marina Gera in Orok Tel               WINNER
Szupermodern Studio / Gulag Memorial Committee
Hungary

 

Comedy

 

 

Especial de Natal Porta dos Fundos    WINNER
(The Last Hangover)
Porta dos Fundos / Netflix
Brazil

FAM!
Oak 3 Films Pte Ltd

Singapore

 

Kupa Rashit
(Checkout!)
July August Productions

Israel

Workin’ Moms – Season 2
Wolf + Rabbit Entertainment / The Canadian Broadcasting Corporation (CBC)

Canada

 

Documentary


A Primeira Pedra
(The First Stone – The Rise of Lynching in Brazil)
Canal Futura / Couro de Rato

Brazil

Bellingcat – Truth in a Post-Truth World      WINNER
Submarine / VPRO Television
Netherlands

 

Louis Theroux’s Altered States
BBC Studios

United Kingdom

Witness: India’s Forbidden Love
Al Jazeera English / Grain Media

Qatar

 

Drama Series


1 Contra Todos – Season 3
(One Against All)
Fox Networks Group LATAM-Brazil / Conspiração filmes

Brazil

Bad Banks
Letterbox Filmproduktion GmbH / Iris Productions S.A. / ZDF

Germany

 

McMafia        WINNER
Cuba Pictures
United Kingdom

Sacred Games
Phantom Films / Netflix

India

 

Non-English Language U.S. Primetime Program


Al Otro Lado del Muro
Telemundo Global Studios

United States of America

El Recluso
Telemundo International Studios

United States of America

 

Falco                                                    WINNER
Spiral International / Red Arrow International / Dynamo
United States of America

Magnífica 70 – Season 3
HBO Latin America / Conspiração Filmes

United States of America

 

Non-Scripted Entertainment


La Voz – Season 2
(The Voice)
Telefe

Argentina

Taboe
(Taboo)
Panenka

Belgium

 

The Remix – India
Greymatter Entertainment Pvt. Ltd.

India

The Real Full Monty: Ladies Night      WINNER
Spun Gold TV
United Kingdom

 

Short-Form Series


dxyz
72Seconds

South Korea

Hack The City                 WINNER
Fox Lab Brazil / Yourmama
Brazil

 

Luottomies – Season 2
(Wingman)
Yle

Finland

Wrong Kind of Black
Princess Pictures

Australia

 

Telenovela


100 Dias Para Enamorarse
(100 Days to Fall in Love)
Telefe / Underground

Argentina

La Reina del Flow            WINNER
(The Queen of Flow)
Sony Pictures Television / Teleset / Netflix / Caracol TV
Colombia

 

The River
Tshedza Pictures

South Africa

Vidas Opostas
(Tangled Lives)
SP Televisão / SIC

Portugal

 

TV Movie / Mini-Series


Se Eu Fechar Os Olhos Agora
(If I Close My Eyes Now)
Globo

Brazil

Lust Stories
Skywalk Films / Flying Unicorn Entertainment / RSVP / Netflix

India

 

Safe Harbour WINNER
Matchbox Pictures
Australia

Trezor
Szupermodern Studio

Hungary

About The International Academy Of Television Arts & Sciences

The International Academy of Television Arts & Sciences is a membership-based organization comprised of leading media and entertainment figures from over 60 countries and 500 companies from all sectors of television including internet, mobile and technology. The Academy’s yearly schedule of events includes the prestigious International Emmy® Awards held in New York, The International Emmy® Kids Awards at MIPTV and a series of industry events such as Academy Day, The International Emmy® World Television Festival and Panels on substantive industry topics. The International Academy of Television Arts & Sciences recognizes excellence in television produced outside of the United States, as well as US Primetime programs produced in languages other than English, with the prestigious Emmy® Award. Currently celebrating programming across varied areas including: Arts Programming, Current Affairs, Comedy, Documentary, Drama Series, News, Non-Scripted Entertainment, Short-Form Series; Telenovela, and TV Movie/Mini-Series, it also recognizes excellence in Performances and Kids programming.